Az Apple Watch a cupertínói gyártó első okosórája, amely három különböző típusban készült, és két különböző – egy kisebb 38 mm-es és egy nagyobb 42 mm-es – méretben is kapható. A legolcsóbb a Sport, a középkategória az Apple Watch, míg a prémium darab az Edition. Ezek között a külsőben, így a borító üvegében is van különbség: a Watch és az Edition kiadások kijelzője zafírüveget, a Sp
ort pedig Ion-X-et kapott.
A két drágább modell, az Apple Watch és az Edition kijelzőjét zafírüveg védi. Nem hiába a zafír a második legkeményebb anyag a Földön, ugyanis a kijelző egy videós kísérlet során bizonyítottan ellenállt egy csiszolópapír, egy kalapács és egy fúró megpróbáltatásainak is.
Az Apple Watch Sport változatot nevéből eredően is elsősorban fitnesz és sport alkalmazásra tervezték. Ezért a zafírüvegnél egy könnyebb és olcsóbb megoldást választottak hozzá. Így kerülhetett tehát a Sport kiadásra az Ion-X üveg, ami az Apple szerint jobban ellenáll a kopásnak és a karcoknak, mint a piacon kapható bármely okostelefon kijelzője. Ennek az anyagnak a karcállóságára volt tehát kíváncsi az Unbox Therapy-s Lewis Hilsenteger is. Hát szerzett egy Apple Watch Sport kijelzőt, és egy videós tesztben utána járt, hogy az valójában mit is bír. Az Ion-X üveg kifejezetten jól megbirkózott a késsel és a kulccsal is. Ezek meg sem tudták karcolni az üveget. Majd jött egy dörzsis mosogatószivacs és két csiszolóvászon (egy durvább és egy finomabb) is. A finomabb hatására apróbb karcok már megjelentek, a durvább pedig kicsit be is mattította az Apple Watch Sport kijelzőjét.
Ez sokak szerint elég jó eredmény, még annak ellenére is, hogy a három Apple Watch változat közül ez a legolcsóbb a maga 349 dolláros, azaz átszámolva körülbelül 115 ezer forintos árával. A pesszimistább véleményformálók szerint viszont ez az eredmény – bár nem teljesen elszomorító -, de mégis azt jelenti, hogy az Apple Watch Sport kijelzője akár már 2-3 év után is zavaróan karcos lehet. Sőt a komolyabb sérülések következtében még a kisebb 38 mm-es Apple Watch Sport kijelzője is könnyebben berepedhet. Ez pedig értelemszerűen több Apple Watch kijelző cserét jelenthet a jövőben.
Ha pedig alaposabban végiggondoljuk, akkor valóban előfordulhat, hogy a dörzspapírhoz hasonló felülethez (például egy betonból készült vagy egy durván vakolt falhoz) ütjük az órát. Ezt a tényt pedig érdemes lehet figyelembe venni a vásárláskor is, hiszen a zafírüveg állítólag 10-15 évig is karcmentes maradhat.
A kérdést természetesen majd az idő és a mindennapos használat fogja csak megválaszolni, de annyi biztos, hogy az egyik leggyakoribb Apple Watch javítás a kijelző cseréje lesz.
Forrás: iphoneszervizbuda.hu